O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyProgramový systém Control WebPředchozí verze systému Control WebControl Web 2000Články

Standard SQL - řešení současných požadavků kladených na vizualizační systémy
Požadavky kladené na moderní operátorské vizualizační systémy v současnosti nabývají poměrně komplexní podoby. Ta tam je doba, kdy se přání zákazníků omezovala na zobrazování aktuálních hodnot v technologickém schématu a jednoduchých trendů týchž veličin bez jakéhokoli pozdějšího zpracování. Prosté ukládání technologických dat a událostí prostřednictvím jednoduchých archivačních systémů, které bývají součástí běžných vizualizačních prostředků již pro většinu nasazení nevyhovuje.

Dnes bývá samozřejmou součástí vizualizace i správa databázové agendy s technologií přímo nesouvisející, netriviální zacházení s naměřenými daty, bohaté tiskové služby a podobně, a to se týká i malých a středně velkých technologických celků. Řešením je využití standardu SQL (Structured Query Language - strukturovaný dotazovací jazyk). Nový Control Web 2000 vychází těmto potřebám vstříc, a to jak dalším usnadněním návrhu a výroby takovýchto aplikací, tak zvýšením výkonu, stability a bezpečnosti výsledných programů.

Základním stavebním kamenem všech tří dále popisovaných příkladů nasazení systému Control Web je databázová komponenta SQL. Díky ní může systém pracovat s libovolným datovým formátem přístupným prostřednictvím rozhraní ODBC a využít dotazovacích služeb jazyka SQL pro záznam, zobrazení a vyhledávání údajů.

Prvním zástupcem středně velké aplikace, kterého bychom vám rádi představili, je řízení procesu kalení a popouštění ve žďárském podniku ŽĎAS, a.s. K autonomní regulaci a sběru dat slouží programovatelný regulátor Watlow F4, namontovaný na každé ze tří obsluhovaných pecí. Součástí software regulátoru je implementace protokolu Modbus, jímž jsou po sběrnici RS-485 zpřístupněny jednotlivé paměťové registry. Úkolem aplikačního programu je prostřednictvím SQL udržovat agendu zakázek, zapisovat program do regulátoru pro zpracování zakázky v peci a sbírat data v průběhu regulačního cyklu. Výsledek, tedy graf nastavené a skutečné teploty v peci v závislosti na čase, je pak samozřejmě možné prohlížet na obrazovce i vytisknout na protokolu.

Uložení programu do regulátoru probíhá sekvenčním zápisem do registrů zařízení. To je úkol, jenž vpodstatě nelze obecným vizualizačním nástrojem řešit bez programování. Většina soudobých systémů vám to ale buď vůbec neumožní, nebo budete muset použít drahý software třetí strany. V Control Webu je to naopak velmi jednoduché, navíc už nemusíte použít dříve k tomuto účelu vyhraženou komponentu program, zápis programového kódu je nyní vlastní každému objektu aplikace.

Také zobrazení grafu (obr. 1), jehož jednotlivé série obsahují nestejný počet vzorků (žádané a skutečné hodnoty), by bez možností Control Webu nebylo jednoduché. Tady se potřebné funkčnosti podařilo snadno dosáhnout kombinací univerzálního tabulkového nástroje a trochy programování.

Měření pneumatikových forem v podniku Barum Continental, a.s. je podobným příkladem použití nových programovacích technologií v provozu střední velikosti. Tato aplikace plně využívá možnosti relačního návrhu databáze výrobků a měření a přístupu k ní dotazy jazyka SQL. Volba datového formátu mdb navíc umožňuje přistupovat k databázi i prostřednictvím programu Microsoft Access a využít tak jeho prostředků k výrobě složitě formátovaných výstupních sestav.

Samotný sběr dat z měřidel Mitutoyo vyžadoval napsání speciálního ovládače, který tak rozšířil nabídku Control Webem podporovaných zařízení. Napsat nový ovladač není složité a dá se to zvládnout i v poměrně krátké době. Tuto možnost mají všichni uživatelé systému Control Web, rozhraní ovládače je podrobně popsáno v dokumentaci k produktu a jako vývojový nástroj poslouží libovolný produkt, který umožňuje vyrobit dynamicky linkovatelnou knihovnu formátu Win32.

Část aplikace sloužící k měření obvodové házivosti forem vyžadovala vyvinutí speciálního matematického postupu k ustavení formy na měřicí stůl. Implementace tohoto postupu pak už byla snadnou záležitostí - vše potřebné k naprogramování komplexních matematických výpočtů je součástí prostředí.

Ukázka automaticky vypracovaného protokolu

Rozsáhlým vizualizačním a řídicím systémem je sběr dat a ovládání zařízení na přehradě Morávka. Je rozdělený na dvě samostatné aplikace, z nichž jednou je datový server, nadřazený síti PLC Saia, který komunikuje na lince RS-485 protokolem S-Bus s jedním z automatů a zajišťuje čtení a archivaci dat a přenos povelů do technologie, a druhou je samotná vizualizační část (obr. 3), která může běžet na kterémkoli počítači v lokální síti stanic WindowsNT a jejíž styk s datovým serverem zajišťuje ovladač pro TCP/IP spojení. Systém poskytuje přehled vodohospodářských parametrů přehrady, ovládání a monitorování dvou vodních turbín a dvojích výpustí přehrady a přehled elektrorozvodů a zabezpečení vstupu do štol a správních objektů.

Datový server prostřednictvím radiomodemu Racom a radiové sítě Povodí Odry předává vybraná data na ostravský dispečink, kde aplikace v Control Panelu, předchůdci Control Webu pro operační systém MS-DOS, koncentruje údaje ze všech přehrad zapojených do systému a vybrané veličiny obratem zpřístupňuje lokálním stanicím. Nová aplikace Morávka je modernizací předchozího systému postaveného na technolgii Control Panel, jenž je v různých modifikacích úspěšně používán ještě na přehradách Kružberk, Šance a Olešná.

Vizualizační systém Povodí Odry byl v poslední době doplněn o monitorování hladin podzemní vody a průsaků (TBD), a to na přehradách Morávka, kde vznikla vazba na datový server řídicího systému v lokální počítačové síti, a Slezská Harta, jejíž řídicí systém předává potřebné údaje do aplikace TBD protokolem NetDDE. V obou případech jde o program běžící v prostředí Control Web, který v pravidelných intervalech získává naměřené hodnoty tlaků a teplot v podzemních vrtech z ústředen Geokon, provádí potřebné přepočty na hladinu podzemní vody a po archivaci data zpřístupní ve schematických řezech přehradní hrází nebo jako grafy historických trendů. Aplikace na Slezské Hartě navíc plní funkci přenosu dat na vodohospodářský dispečink.

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302