Moravian instruments
Vyhledávání
Hlavní menu
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Obchodní partneři
Produkty
Programový systém Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a  osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Rady pro tvorbu aplikací


Hlavní stránka  Produkty  Programový systém Control Web  Články

Control Web v moderní tramvaji ŠKODA 14 T
 Moderní nízkopodlažní tramvaj Škoda 14T s designem Porsche již nějakou dobu budí zaslouženou pozornost v pražských ulicích. Jak se na moderní stroj sluší, je hlavním přístrojem v kabině řidiče multifunkční zobrazovač s barevnou obrazovkou. Základem tohoto přístroje je programový systém Control Web.

Vozidlo 14 T je jednosměrná, nízkopodlažní tramvaj. Skládá se z pěti článků, které jsou vzájemně spojeny klouby. Pro bezpečný přechod mezi články je použito přechodových měchů. Toto řešení nabízí vyšší přepravní kapacitu a větší komfort. Pro konstrukci vozidla jsou použity moderní technologie a konstrukční řešení, které zajišťují zvýšenou spolehlivost. Moderní design vozidla navrhlo studio Porsche Design.

Zobrazovací panel v kabině řidiče

Zobrazovací panel v kabině řidiče

Tramvaj Škoda 14Tv centru Prahy

Tramvaj Škoda 14Tv centru Prahy

Do provozu s cestujícími zasáhl vůz Škoda 14T ev. č. 9111 poprvé v sobotu 28. ledna 2006, kdy byl nasazen na 6. pořadí linky 3. Do roku 2007 má být dodáno dvacet tramvají typu Škoda 14T a v následujících letech na základě opce dalších 40 vozů.

Vozidlo 14 T je vybaveno třemi hnacími podvozky. Tři trakční podvozky zabezpečují požadované dynamické, jízdní a brzdové vlastnosti vozidla ve všech jízdních režimech a při všech povětrnostních podmínkách; a to na stoupáních a spádech až do 85 ‰. Nízká část podlahy prázdného vozidla je ve výšce 350 mm nad temenem kolejnice, rozdíl mezi nízkou a zvýšenou částí podlahy činí pouze jediný schod. Užitečná plocha nízkopodlažní časti podlahy (tj. výška podlahy 350 mm nad TK.) představuje 50 % celkové užitné plochy vozidla. Tramvaj ŠKODA 14 T je pro rychlý nástup a výstup cestujících vybavena čtveřicí dvoukřídlých dveří a jedněmi jednokřídlými. Další jednokřídlé dveře na předku vozidla slouží pro oddělený nástup řidiče. Nástupní hrana dveří ve výšce 350 mm nad temenem koleje umožňuje snadný nástup cestujících do vozidla, jak z nástupních ostrůvků tak přímo ze silnice. Maximální pozornost je věnována nastupování a vystupování osob se sníženou pohyblivostí. Pro tento případ jsou první dvoukřídlé dveře vybaveny elektromechanickou výsuvnou nájezdovou plošinou pro vozíky invalidních cestujících.

Hlavní obrazovka a její denní mód ...

Hlavní obrazovka a její denní mód ...

... a noční mód zobrazování

... a noční mód zobrazování

Dvě generace

Dvě generace

Tramvaj vypadá opravdu elegantně

Tramvaj vypadá opravdu elegantně

Tramvaj ŠKODA 14 T je vybavena moderním trakčním pohonem. Dvojici paralelně spojených asynchronních trakčních motorů hnacího podvozku napájí vždy jeden trakční měnič se vzduchem chlazenými IGBT moduly. Pomocné spotřeby 3 x 400 V, 50 Hz jsou napájeny ze dvou pomocných měničů v IGBT technice s galvanickým oddělením třífázových výstupů. Většina komponentů elektrické výzbroje je umístěna v kompaktních kontejnerech na střeše tramvaje. Tramvaj je vybavena elektrohydraulickou střadačovou brzdou a elektromagnetickou kolejnicovou brzdou; hlavní provozní brzdou je elektrodynamická brzda, díky které je možné získanou energie rekuperovat do troleje, případně mařit v brzdovém odporníku. V základním provedení pro společnost Dopravní podnik hl. m. Prahy jsou tramvaje vybaveny vnitřním kamerovým systémem (CCTV), oddělenou a klimatizovanou kabinou řidiče, informačním systémem pro cestující a systémem Intercom.

Informace o tramvaji T14 pro tento článek jsme čerpali ze stránek http://prahamhd.vhd.cz/Tramvaje/14t.htm , jejichž autorem je pan Lukáš Vrobel.

Autorem programového vybavení je pan Jiří Langhammer ze společnosti Škoda Transportation s.r.o.

rc@mii.cz

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302