O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyProgramový systém Control WebČlánky

Zdokonalování systému Control Web během jeho aktualizací
 Během několika posledních aktualizací systému Control Web významně klesá množství chyb, které bylo nutno tímto způsobem opravovat. To je jistě velmi dobrý trend. Také se již prakticky zcela vytratily opravy významných chyb, které ohrožovaly stabilitu systému. Se zmenšováním počtu chyb současně roste množství zlepšení a úprav, které zjednodušují a usnadňují práci autorům aplikačních programů.

Na několik takových rozšíření z poslední doby, které přinášejí nové užitečné funkce a na několik zlepšení funkcí již existujících se nyní podívejme:

 • Při přepínání mezi jednotlivými jazykovými verzemi při vývoji aplikace v grafickém vývojovém prostředí jsou vždy upraveny pozice textů tak, jak bude aplikace reagovat na změny aktuálního jakyka za běhu.

  Výběr aktuálního jazyka v grafickém vývojovém prostředí

  Výběr aktuálního jazyka v grafickém vývojovém prostředí

 • Je zdokonalen systém zarovnávání a napojování 2D potrubí a kolen v grafickém vývojovém prostředí. Nyní je u napojovaného dílu vždy automaticky nastavena jak pozice, tak i velikost. Skládání potrubních systémů je tak velmi snadné a výsledek vždy vypadá dobře.

  Požadované tvary potrubí jsou v grafickém editoru sestaveny velice rychle

  Požadované tvary potrubí jsou v grafickém editoru sestaveny velice rychle

 • Při vkládání virtuálních přístrojů z palety do panelu je k dispozici asistenční dialog, pomocí kterého lze nastavit typ grafického vykreslovače panelu. Správnou volbou vykreslovače lze zlepšit vzhled aplikace a přitom také významně zvýšit rychlost vykreslování grafiky.

  Dialogové okno, které nabízí možnosti nastavení typu vykreslovače pro daný panel

  Dialogové okno, které nabízí možnosti nastavení typu vykreslovače pro daný panel

 • V přístroji report byla přepracována práce s databází. Nyní přístroj obnoví spojení s databází, pokud v době jeho nečinnosti došlo k odpojení. Rovněž byla rozšířena práce s obrázky — nově je možnost použít mimo bitmapy také integrovanou kresbu, byl přidán parametr umožňující nastavení přizpůsobení velikosti obrázku k velikosti objektu.

 • Do přístroje alarm_viewer byla přidána možnost automatického přizpůsobení šířky sloupců aktuálnímu obsahu. Toto řeší nová procedura SetOptimalColumnWidth( History : boolean ).

 • Byly rozšířeny možnosti práce s ukazateli na přístroje. Nativní procedura GetSelf() : instrument vrací ukazatel na virtuální přístroj, ve kterém byla zavolána. Další nová nativní procedura GetOwner( var Owner : instrument ) : boolean vrací ukazatel na vlastníka virtuálního přístroje, tj. na panel, ve kterém je přístroj zaregistrován.

 • Vektorovou grafiku lze do aplikace importovat z formátu SVG. Nyní přibyla v editoru integrované kresby také možnost kresbu do formátu SVG exportovat.

 • V jedné z přechozích aktualizací byl zcela přepracován a rozsáhle je zdokonalen systém vykreslování grafiky při vytváření obrázků, které webový server systému Control Web posílá svým klientům. Při použití akcelerovaných vykreslovačů jsou obrázky posílané webových klientům vytvářeny s maximálním využitím hardwarové akcelerace. Vše funguje rychleji, s menší spotřebou paměti a obrázky jsou rovněž kvalitnější.

 • Programové prostředí Control Web bylo rozšířeno o virtuální přístroje pro virtuální realitu. Při implementaci virtuální reality jsme usilovali o co největší otevřenost a snadnou rozšiřitelnost o podporu dalších standardů. Nyní je možno používat brýle a ovladače standardu Microsoft WMR (Windows Mixed Reality). Stereografický obraz je vytvářen virtuálním přístrojem gl_scene. Je tedy velice snadné řadu současných aplikací rozšířit o prostředí virtuální reality. Do systému WMR je přenášen již hotový obraz pro levý a pravý zobrazovač v brýlích. Jako klient systému WMR pro aplikační program vystupuje virtuální přístroj wmr. Tento virtuální přístroj si případě potřeby poté v samostatném procesu spouští vlastní Microsoft WMR portál. Velkou výhodou tohoto řešení je, že obrovský a značné množství systémových zdrojů spotřebovávající portál není součástí paměti procesu systému Control Web a podstatně méně tak ohrožuje výkon a stabilitu naší aplikace. Nepoužíváte-li tedy v aplikaci virtuální realitu, nic z její podpory vás nezdržuje ani neobtěžuje. Navíc je zde také možnost postupného přibývání dalších virtuálních přístrojů pro další standardy virtuální reality.Scéna systému Control Web nejen generuje prostorový obraz, ale také získává aktuální pozici a orientaci v prostoru. Kromě toho také reaguje na povely z prostorových ovladačů. Virtuální přístroje v prostoru scény lze pomocí ovladačů normálně ovládat. Prostřednictvím ovladačů se také lze pohybovat prostorem.

  Virtuální realita v prostředí systému Control Web

  Virtuální realita v prostředí systému Control Web

 • A mnoho dalšího ...

Kvalita a stabilita systém Control Web 8 je nyní již ověřena v trvalém provozu v průmyslovém prostředí na takovém množství aplikací, že se další vývoj může stále více soustředit na další zdokonalování a rozvíjení.

Roman Cagaš

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302