O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaPodporaRady pro tvorbu aplikací

Rady pro tvorbu aplikací - o důležitosti technické podpory
 Za těch mnoho let, co si programové prostředí Control Web udržuje vzestupnou kompatibilitu pro své aplikace, již bylo vytvořeno mnoho aplikací, které jsou dodnes udržovány a stále rozšiřovány a zdokonalovány. Často se jedná o značně rozsáhlá a impozantní díla, kterým museli jejich autoři věnovat mnoho měsíců i let vývoje. Není výjimkou, že se projekty skládají v mnoha desítek programových modulů, obsahují několik webových serverů, pracují z rozsáhlými SQL databázemi, prostřednictvím ovladačů komunikují s mnoha externími zařízeními, vizualizační grafika využívá několik monitorů s vysokým rozlišením atd. Na základě zkušeností s takovými aplikacemi bychom rádi postupně uveřejňovali tipy pro programátory, jak efektivně řešit standardní a opakující se programové konstrukce a naopak čeho je při vývoji aplikací dobré se vyvarovat. Tyto mohutné aplikace kladou velmi vysoké nároky na kvalitu programového prostředí Control Web. Proto začneme u sebe.

Programové prostředí Control Web umožňuje velmi bohaté, prakticky neomezené možnosti tvorby a programování aplikací. Pro aplikace je k dispozici paměťově bezpečné prostředí. To znamená, že jakmile by systém "spadl" na ochraně paměti nebo na nedostatku paměti, jednalo by se vždy o naši chybu a nikoliv o chybu aplikace. Zde se zaručujeme, že takovéto případné chyby v co nejkratším čase nalezneme a odstraníme. Za nalezení "padací" chyby vám budeme vděčni a pro její odstranění jsme vysoce motivováni.

Příklad struktury programových komponent aplikace

Příklad struktury programových komponent aplikace

Největší důraz klademe na spolehlivost systému. Každá uvolněná verze je testována na několika stovkách aplikací, často i velmi rozsáhlých, které postupem času shromažďujeme a považujeme je v nějakém ohledu za typické. Neomezené možnosti programování ale umožňují vytvořit astronomické množství konstrukcí. Vždy se tedy mohou objevit nové způsoby použití, algoritmy a vazby, které nebylo možno předem testovat. Proto zřejmě nikdy nepůjde možnost nalezení chyby absolutně vyloučit. Rozhodně ale s postupem času pravděpodobnost nalezení chyby nepřetržitě a významně klesá. Celý systém Control Web sestává z několika milionů řádků programového kódu, napsaného v jazycích Modula2, C++, C# a GLSL. Usilujeme o bezchybnost celého systému. Občas vidíme nějaké virtuální přístroje použité natolik kreativním a nečekaným způsobem, až nás potěší odolnost a stabilita, kterou takto těžce zkoušené prostředí Control Web vykazuje. Neomezená možnost programování a schopnost uspokojit libovolné požadavky zákazníků jsou významnou konkurenční výhodou systému Control Web. Tradiční, pevně naprogramované, fixně cyklicky běžící a pouze konfigurovatelné SCADA systémy nemohou svou funkčností s aplikacemi v prostředí Control Web rovnocenně soutěžit.

Technická kvalita produktu je asi tím hlavním, ale jako uživatelé systému Control Web máte k dispozici i další podstatné výhody:

 • Dostupnost technické podpory.

  Uživatelům našich systému poskytujeme efektivní a rychlou technickou podporu. Svět dnešních informačních technologií je složitý a technická pomoc s problémem a dobrá rada v pravý čas může znatelně zlepšit život autorovi aplikace.

  Na stránky technické podpory se dostanete přímo z hlavní obrazovky

  Na stránky technické podpory se dostanete přímo z hlavní obrazovky

 • Jistota opravy případně nalezené chyby v systému.

  Zní to jako samozřejmost, ale sami moc dobře víme, jaké to je, když dodavatel software naprosto nereaguje na chyby, které nám nesmírně komplikují práci a které dobře zdokumentované předkládáme na "stříbrném podnose". Zvláště chyby v operačním systému nám občas dávají docela zabrat. Na letité chyby jsme zvyklí a máme je v našem kódu vesměs ošetřené, nepříjemná překvapení ale občas přinášejí aktualizace Windows, kdy nečekaně přestávají fungovat i některé elementární služby. Naši uživatelé si pak mohou myslet, že jsme něco pokazili my, i když jsme v tom nevinně. Samostatnou a rozsáhlou kapitolou jsou pak chyby v grafických ovladačích. I např. nVidia, jejíž ovladače bývaly dříve etalonem kvality, má nyní dlouhodobě pořádné vady. A navíc na hlášení chyb nereaguje. Jejich technická podpora v Indii jakékoliv informace od cizích vývojářů software dokonale odráží. Některé chyby lze programově ošetřit, problematickou věc na daném grafickém adaptéru s danou verzí ovladačů lze udělat jinak, nebo přinejhorším ji nedělat vůbec. Takovýchto záplat je v systému Control Web několik desítek. Některé vady ovladačů ale ošetřit nelze, a pak si říkáme, jak by byl svět hezčím místem, kdyby některé firmy měly k vlastním chybám zodpovědnější přístup.

 • Jistota možnosti přenosu veškerého vytvořeného programového vybavení vždy do novější verze systému Control Web.

  V průmyslové automatizaci je mnoho systémů provozováno opravdu dlouho, i několik desítek let. To je doba, které značně převyšuje životnost počítačů a jejich operačních systémů. Dnes se k nám ještě stále dostávají aplikace, které svým "rukopisem" prozrazují vznik před čtvrtstoletím v době existence systému Control Panel. Obsahují např. šestnáctibarevné ditrované ikony, obrázky GIF s paletovanými barvami, obrázky PCX, animace ve formátu FLI atd. Také konstrukce programů s absencí modernějších mechanismů prozrazuje dobu jejich vzniku. A všechny tyto aplikace nyní bez problému provozujeme moderním prostředí Control Web 8.

  Vzestupná kompatibilita aplikací

  Vzestupná kompatibilita aplikací

Sami bychom občas velmi ocenili technickou podporu a hlavně reakci dodavatelů operačních systémů a grafických ovladačů na námi nalezené a zdokumentované chyby. Je jasné, že velké firmy s velkými počty uživatelů nemohou reagovat na každý podnět a připomínku, ale opravdu vážné chyby by měly občas odstranit i tito velikáni. Z vlastních zkušeností víme, jak je dostupnost technické podpory důležitá.

Roman Cagaš

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302