O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyProgramový systém Control WebČlánky

Proč máme tak rádi starý software?
 Letní zamyšlení.

Před nedávnou dobou jsme uvedli na trh novou generaci programového systému Control Web 8. Zlepšení a rozšíření funkčnosti nám zabralo několik let intenzivního vývoje a testování. Přínosy pro autory aplikací jsou ve srovnání s předchozí verzí obrovské. Nicméně z určité části naši zákazníci objednávají stále staré, mnohem horší, verze systému. A to často i velmi staré, vždyť např. takový Control Web 2000 byl vyvíjen před více než dvaceti lety! I stále hodně používaný ControlWeb 6 je starší než deset let. Na jedné straně nás těší, že i staré verze jsou spolehlivé a jsou dlouhodobě takto oblíbeny. Jenže nebyly vyvíjeny pro současné operační systémy, již desetiletí nejsou udržovány a podporovány a i funkčně byly na špici vývoje právě před mnoha lety. Proč je tedy tolik lidí preferuje před moderním a nesrovnatelně kvalitnějším a lépe vybaveným systémem, který je navíc možno pro vývoj a testování aplikací používat zcela zdarma?

Dvacet osm let evoluce - od systému Control Panel ...

Dvacet osm let evoluce - od systému Control Panel ...

Snahou ušetřit si práce s přenosem aplikace to nebude. Systém Control Web trvale dodržuje vzestupnou kompatibilitu aplikací. Do vývojového prostředí lze vždy načíst aplikaci z předchozí verze.

... přes Control Web 2000 ...

... přes Control Web 2000 ...

Je to jen tím, že software, který roky používají, zastarává jen morálně a neopotřebuje se fyzicky? Chtěli bychom dnes pro svou práci používat dvacet let starý, byť výborně zachovalý, automobil? Vybrali bychom si Škodu Favorit, když bychom mohli mít nejnovější Superb? A přitom rychlost vývoje je u programového vybavení nesrovnatelně rychlejší. Dvacet let starý programový systém je z dnešního pohledu prehistorický. A přesto po nás stále mnoho uživatelů požaduje staré verze systému Control Web. Moc by mě zajímalo, co je k tomu vede. Software pro průmyslovou automatizaci je používán profesionálně pro práci a nikoliv jako hobby pro zábavu. Může zde být problém v nedostatku motivace dosáhnout lepšího výsledku?

... až po současný Control Web 8 ...

... až po současný Control Web 8 ...

Jak jste na tom vy? Také se již nechcete učit nic nového a nemáte rádi žádné změny, byť k lepšímu?

Neochota uživatelů inovovat své softwarové pracovní nástroje se netýká jenom nás. Různými způsoby se s tímto globálním fenoménem snaží bojovat všechny softwarové firmy. Jdou na to několika ověřenými metodami, lišícími se tvrdostí a mírou nátlaku na uživatele:

  1. Často je používáno zrušení trvale platných licencí a poskytování software pouze formou pronájmu s cenou na určitou dobu. Mnohé uživatele to sice naštve, ale ve většině případů to dodavatelům software přináší vyšší zisky.

    Proč to nechceme takto dělat? Nechceme dělat to, co sami nemáme rádi. Po technické stránce se jedná pouze o komplikaci, nikoliv o přínos, uživatel musí pravidelně zadávat odemykací kódy, aby udržel "svůj" systém v chodu. Uživateli toto nepřináší žádnou výhodu, jde jen o získání pravidelných plateb od zákazníků.

  2. Dalším zpřísněním politiky pronájmu je požadavek, že aplikace musí mít během svého provozu pro kontrolu licence trvalý přístup na Internet a servery poskytovatele.

    Proč to nechceme takto dělat? Pro řídicí systémy v průmyslové výrobě je tento požadavek často nekorektní a vždy přináší bezpečnostní rizika.

  3. Naprostou kontrolu uživatele ze strany poskytovatele přináší rozdělení aplikace na část výkonnou, které běží na serveru poskytovatele, a část klientskou, která je spuštěna u uživatele. Klientem může být buď speciální aplikace nebo jen webový prohlížeč. Výhodou pro uživatele je to, že používá vždy nejnovější verzi software.

    Proč to nechceme takto dělat? Pro některé aplikace, zejména pak v oblasti strojového vidění, je velmi nepraktické přenášet veškerá data někam do cloudu. Taková koncepce přináší nesmyslně vysoké datové toky v síti a rizika nespolehlivosti a pomalosti. I při dostupnosti rychlé sítě bude vždy neefektivní. Navíc poskytovatel vás má jako na dlani, v reálném čase vidí co, jak a kdy vyrábíte.

  4. Dalším stupněm je již jen streaming aplikace. Vše běží pouze u poskytovatele služeb a k vám se pouze přenáší video s grafickým uživatelským rozhraním.

    Proč to nechceme takto dělat? Vy byste to tak vážně chtěli? Představte si, že přenášíte veškerá svá výrobní data včetně obrazu z mnoha kamer a k vám přitéká pouze video s rozhraním pro operátory.

  5. Možností je rovněž poskytnutí základní verze zdarma nebo velmi levně s tím, že pro smysluplné použití jsou k dispozici nákupy dalších komponent v aplikaci.

    Proč to nechceme takto dělat? Je asi pochopitelná touha hráče hry po nové a lepší zbrani, neděláme si ale iluze, že autor automatizační aplikace by si někdy dokoupil nový skvělý virtuální přístroj. Chybějící komponenty by pouze negativně ovlivňovaly kvalitu spousty aplikací. Proto je v prostředí Control Web k dispozici vždy všechno.

Nechceme dělat to, co si nepřejeme, aby ostatní dělali nám. Nechceme se podílet na ztrátě soukromí, nechceme poskytovat svá data cizím subjektům a ještě jim za to platit. Máme za to, že naši zákazníci snad ocení, že za licenci pro trvalý běh aplikace zaplatí jen jednou provždy a co si v programovém prostředí vytvoří a budou provozovat, je jen jejich věc, a nikomu cizímu do toho nic není. Pak nám ale nezbývá, než uživatele našich produktů stále přesvědčovat. Nepřestaneme uživatele podporovat, vždy od nás dostanou tu verzi, jakou si přejí, i když i zde bychom raději pomohli s přenosem aplikace do současného prostředí.

Stáhněte si zdarma nový Control Web 8 a sami si jej vyzkoušejte. Zdarma vyvíjejte své programy. Budete příjemně překvapeni nejen vy, ale i koncoví uživatelé vašich aplikací.

Článek v magazínu Automa je v PDF podobě zde: Automa2018_OldSoftware.pdf.

Roman Cagaš

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302