O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyPrůmyslový počítačový systém DataLabJednotky vstupů a výstupů DataLab

Ke všem jednotkám DataLab IO je nyní OPC server zdarma
 Ke všem jednotkám DataLab IO je nyní k dispozici OPC server zdarma. Instalaci obdrží všichni zákazníci na instalačním USB disku spolu s jednotkou DataLab IO, nebo je možné OPC server stáhnout z našeho webu zde. Počet připojených jednotek ani počet instalací OPC serveru není nijak omezen. K OPC serveru je možné připojit jednotky DataLab IO/USB, DataLab IO/ETH i DataLab IO/COM.

Standard OPC se stal jedním z nejrozšířenějších komunikačních rozhraní v průmyslové automatizaci. Standard OPC spravuje nezisková organizace OPC Foundation (http://www.opcfoundation.org/) a implementace tohoto standardu je dostupná všem bez jakýchkoliv licenčních poplatků. OPC tvoří programovou vrstvu mezi technickým vybavením a programy s tímto hardware komunikujícími. Prvky průmyslové automatizace vybavené OPC serverem jsou nyní podobně snadno a bezproblémově použitelné, jako např. grafické karty vybavené ovladačem pro daný operační systém — nikdo není nucen zabývat se technickými detaily konstrukce čipu dané karty a jejím programovým rozhraním, stačí instalovat ovladač a vše pracuje. Stejně tak stačí na daném počítači instalovat patřičný OPC server pro použitý hardware a programy schopné se na tento server napojit (OPC klient) jsou s tímto hardware schopny komunikovat.

Instalace

OPC server je možné instalovat v USB flash disku, který je součástí balení jednotek DataLab IO. Nebo můžete spustit instalaci z našeho webu.

Vlastní průběh instalace je řízen průvodcem instalací a v podstatě lze celý odbýt prostým klikáním na tlačítko Další, které způsobí přechod k dalšímu kroku s použitím implicitních předvoleb. Pokud existují vážné důvody některé přednastavené parametry měnit, průvodce k tomu nabízí patřičné volby. Doporučujeme to ale jen v případě, kdy přesně víte, co a také proč daný parametr měníte.

Spuštění OPC serveru

OPC server je spuštěn automaticky operačním systémem při požadavku libovolného klienta. Po instalaci však musíte spustit OPC server ručně z menu a nakonfigurovat ho, to znamená připojit k němu alespoň jednu jednotku DataLab IO.

Z menu Start operačního systému vyberete ve složkách Programy a OPC Server jednotek DataLab IO, volbu OPC server. Pokud je OPC server spuštěn poprvé a nejsou k němu připojena žádná zařízení, je zobrazeno konfigurační rozhraní OPC serveru (viz následující obrázek).

Konfigurační rozhraní OPC serveru

Konfigurační rozhraní OPC serveru

Poznámka:

OPC server je nyní spuštěn v režimu konfigurace. V tomto režimu se k němu nemohou připojovat klienti.

Připojení DataLab IO k OPC serveru

V konfiguračním rozhraní zvolte odkaz Připojit jednotku DataLab IO. OPC server spustí průvodce připojením zařízení.

V prvním kroku zadejte symbolické jméno zařízení, které připojujete.

V posledním kroku ponechte nastavení beze změny a tlačítkem Dokončit ukončete průvodce.

Po dokončení průvodce je spuštěna konfigurace připojeného zařízení.

Inspektor ovladače jednotek DataLab IO

Inspektor ovladače jednotek DataLab IO

Při konfiguraci ovladače jednotek DataLab je nejvýhodnější využít možnosti automatického vyhledání připojených jednotek (viz obrázek).

Konfiguraci ovladače dokončíte tlačítkem v liště s nástroji nebo volbou Použít v menu Konfigurace.

Spuštění

V konfiguračním rozhraní OPC serveru je nyní místo odkazu pro připojení zařízení, zobrazena tabulka zařízení (viz obrázek). Nyní můžete ukončit konfigurační režim a OPC server přepnout do stavu "běží" tak, aby se k němu mohli připojovat klienti. V menu OPC server vyberte volbu Spustit nebo tlačítko z lišty s nástroji. Poté, co je OPC server spuštěn, se mohou k němu připojovat OPC klienti. Ve spuštěném stavu však již není možné OPC server konfigurovat.

Konfigurace je nyní hotová. Pokud byste server nyní zastavili a zkusili se k němu připojit z OPC klienta, operační systém server automaticky spustí. Pokud je v konfiguraci OPC serveru alespoň jedna jednotka DataLab IO, spustí se server automaticky ve stavu "běží", klient se může připojit a komunikovat hodnoty.

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302