O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyKamery DataCam a osvětlovače DataLightDataCam

DataCam ETH Adapter
 Digitální kamery DataCam využívají ke komunikaci s řídicím počítačem rozhraní USB 2.0, nabízející vysokou přenosovou rychlost až 480 Mbps a plug-and-play připojení. USB rozhraní navíc obsahuje také napájení pro kamery, které tak nepotřebují samostatný zdroj, omezuje ale maximální vzdálenost kamer od PC. DataCam ETH Adapter tuto jedinou nevýhodu USB rozhraní kamer DataCam odstraňje a dovoluje kamerám komunikovat s řídicím počítačem na velké vzdálenosti pomocí rychlého 1Gbps Ethernet rozhraní. Navíc lze k jedinému DataCam ETH adaptéru připojit až 4 kamery DataCam bez nutnosti použití dalších aktivních síťových prvků.

Vlastnosti

  • 4 USB2.0 konektory pro připojení kamer DataCam

  • Síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbps nebo 1 Gbps

  • Napájení z externího zdroje

  • Provedení pro montáž na DIN lištu nebo volitelně jako stolní provedení

Digitální kamery řady DataCam jsou vybaveny rozhraním USB 2.0 s přenosovou rychlostí 480 Mbps. USB rozhraní přináší pro uživatele mimo velmi vysoké přenosové rychlosti řadu dalších výhod. USB konektor obsahuje také linky vyhrazené pro napájení připojených zařízení, takže kamery jsou připojeny k počítači jediným kabelem, není zapotřebí samostatného zdroje a kabeláže (spotřeba zařízení je samozřejmě omezena, ale kamery DataCam limitům USB napájení s velkou rezervou vyhovují). USB kabely jsou standardizovány a proto nehrozí možnost špatného zapojení apod. Také programová podpora USB zařízení je navržena tak, aby se uživatel nemusel zabývat žádnou konfigurací a nastavováním. USB zařízení se prostě připojí a používá (v angličtině je tento koncept nazýván „Plug-and-Play“).

Nevýhodou USB spojení je naopak omezená vzdálenost zařízení od počítače. Jediný USB kabel může mít maximální délku 5 m. S použitím tzv. aktivních USB prodlužovacích kabelů lze tuto vzdálenost prodloužit na 10 nebo 15 m, ovšem vždy po každých 5 m je nutný kabelový spoj a aktivní USB člen. Pro velmi dlouhá připojení pak může vznikat problém s napájením – energie, která je na USB k dispozici, je spotřebovávána aktivními opakovači a také na dlouhých napájecích kabelech s nezanedbatelným ohmickým odporem dochází k poklesu napájecího napětí.

Problémy s připojením kamer DataCam na velkou vzdálenost řeší DataCam ETH Adapter, nabízející vzdálené připojení kamer prostřednictvím Ethernet rozhraní. Jádrem DataCam ETH Adapteru je kompaktní počítač s procesorem Intel Atom. I když počítač pracuje na frekvenci 1,8 GHz, obsahuje dvě procesorová jádra a je schopen vykonávat čtyři procesy paralelně, maximální spotřeba se pohybuje pouze kolem 10 W a typická spotřeba za běhu je jen několik W. K chlazení není zapotřebí ventilátor a chladič je pouze pasivní. Programové vybavení je umístěno na mSATA SSD (Solid State Disk), pevně spojeném se základní deskou, a v celém zařízení není žádná pohyblivá součást. To zaručuje dlouhodobou spolehlivost, odolnost proti otřesům a vibracím apod.

Použité Ethernet rozhraní podporuje přenosové rychlosti 1Gbps i pomalejší 10/100 Mbps a dovoluje tak zapojení do všech běžných lokálních sítí. Kompaktní jednotka používá stejné napájecí napětí 12 V DC i napájecí konektory jako např. osvětlovací jednotky DataLight. Pro použití ETH Adaptéru je tedy možné použít shodný zdroj jako pro zbytek systému strojového vidění.

Jeden DataCam ETH Adapter obsahuje 4 USB 2.0 porty a dovoluje současné připojení až 4 kamer DataCam. Samozřejmě pokud více digitálních kamer sdílí jediné Ethernet rozhraní, počet přenesených snímků za sekundu se snižuje. Skutečná přenosová rychlost závisí také na dalších faktorech, jako např. na rychlosti připojeného Ethernet rozhraní (1 Gbps nebo 100 Mbps), na síťových prvcích mezi ETH Adaptérem a počítačem (přepínače, směrovače apod.), vždy ale bude nižší než u kamery připojené jen prostřednictvím USB přímo k počítači. U kamer připojovaných po síti je ale snížení přenosových rychlostí zákonité.


Použití DataCam ETH

Podpora pro připojené kamery DataCam prostřednictvím jednotky DataCam ETH Adapter přibyla do systému Control Web v6.1 počínaje aktualizací SP10. Před použitím se přesvědčte, že aktualizace SP10 je nainstalována ať již pokud je používána vývojová verze pro tvorbu aplikace nebo je aplikace nasazena v runtime verzi. Aktualizace Control Web v6.1 SP10 přidává do všech kamerových přístrojů další parametr „camera_ip_address“. Tento parametr dovoluje definici IP adresy jednotky DataCam ETH Adapter, k níž je kamera připojena.

Pokud je k jednotce DataCam ETH Adapter připojena jediná kamera DataCam, není nutno zadávat parametr „camera_id“, jednotka použije první kameru kterou nalezne. Pokud je ale připojených kamer více, je nutné u všech zadat parametr „camera_id“, aby bylo jednoznačně určeno který virtuální přístroj pracuje s kterou fyzickou kamerou. Toto chování je identické jako u lokálně připojovaných kamer.

Z hlediska dalšího běhu programu pak není rozdíl mezi kamerou připojenou přímo USB rozhraním nebo kamerou prakticky libovolně vzdálenou, připojenou protokolem TCP/IP. Samozřejmě počet přenesených snímků za sekundu bude s klesající přenosovou rychlostí sítě a delšími odezvami IP protokolu klesat.

Konfigurace síťového rozhraní DataCam ETH Adapter je prováděna prostřednictvím WWW rozhraní.


Technické parametry

Napájení 12 V DC
Příkon 8,5 W (bez připojených kamer)
  15,5 W (se 4 kamerami DataCam)
Pracovní teplota 0 až +50° C
Rozměry šířka × délka × výška = 190 × 185 × 45 mm
Hmotnost 700 g

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302