O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaNovinky

Ovladač OPC UA rozšířen o konfigurátor
 V nové verzi ovladače OPC UA pro Control Web byl doplněn konfigurátor pro jednoduché a rychlé vytvoření nebo editaci parametrických souborů.

OPC Unified Architecture (OPC UA) je univerzálním standardem pro komunikaci a sdílení dat mezi různými zařízeními od různých výrobců vytvořený organizací OPC Foundation. Vzhledem ke své obecnosti a platformové nezávislosti se OPC UA pravděpodobně stane důležitým komunikačním standardem v průmyslu 4.0 a Internetu věcí (IoT Internet of Things).

Ovladač OPC UA klient je k dispozici pro Control Web 8.

OPC UA vznikla jako nástupce populární OPC, dnes nejčastěji označované jako klasické OPC (OPC Classic). Klasické OPC navrhla organizace OPC Foundation v roce 1996. Tehdy ještě zkratka OPC znamenala OLE for Process Control. Jak vyplývá z názvu, jedná se o komunikační standard založený na technologii OLE (Object Linking and Embeding), patřící k technologii COM (Component Object Model) firmy Microsoft. Standard OPC se stal v průmyslové automatizaci značně rozšířeným, prakticky pro jakékoliv zařízení používané v průmyslu existuje klasický OPC server. Díky použitým technologiím je však klasické OPC možné používat pouze v operačním systému Windows. Implementace například přímo v PLC je velmi obtížná. Navíc přístup ke vzdálenému serveru, který využívá DCOM (D jako distributed) je komplikovaný, obtížně se konfiguruje a uživatelé s ním mají velké potíže. To byly důvody ke vzniku nového standardu. Iniciativy se chopila stejná organizace OPC Foundation a v roce 2006 vydala první verzi OPC UA. OPC UA není závislé na žádné platformě. Existují implementace v ANSI C, Javě, nebo .NET. Dnes má již zkratka OPC jiný význam: Open Platform Communications.

Podrobnější informace o OPC UA a ovladači pro Control Web najdete v samostatném článku.

Konfigurátor je možné spustit z datového editoru aplikace systému Control Web.

Konfigurátor se připojí ke zvolenému OPC UA serveru a zobrazí jeho adresní prostor. V levá části je zobrazen parametrický soubor a v pravé části adresní prostor serveru. Položku vybranou v adresním prostoru serveru je možné vložit do parametrického souboru (tlačítko Přidat do PARu). Typ a směr kanálu je automaticky nastaven podle parametrů položky na serveru.

Parametrický soubor je zobrazen ve stromu. Jednotlivým položkám nebo skupinám je možné nastavit odpovídající parametry.

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302