O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyPrůmyslový počítačový systém DataLabJednotky vstupů a výstupů DataLab

25 let vývoje systému DataLab
 Historie dnešního průmyslového počítačového systému DataLab sahá až do roku 1991. Vývoj tedy trvá již 25 let. Již první generace systému přinesla do průmyslové automatizace koncepci externích jednotek průmyslových vstupů a výstupů, spojených s řídicím počítačem pomocí sériové komunikace. Tehdy to bylo na krátké vzdálenosti rozhraní RS232C a na dlouhé vzdálenosti sériová proudová smyčka. Do jedné smyčky bylo možno zařadit několik jednotek a komunikace byla vysoce spolehlivá a odolná vůči rušení. Jednotky druhé generace systému dlouhé roky spolehlivě sloužily v mnoha těžkých provozech např. v hutním a chemickém průmyslu a v energetice při mnohakilometrových délkách komunikačních linek. To vše bylo v době, kdy bylo „odborníky“ v průmyslové automatizaci zvykem opakovat mantru, že počítače standardu PC, Ethernet, TCP/IP sítě a mnohé další technologie obvyklé v informačních systémech, se do průmyslové automatizace nehodí a nebudou zde nikdy používány. Současný vývoj oboru průmyslové automatizace jednoznačně ukázal správnost koncepce systému DataLab a cesty nastoupené před dvaceti pěti lety.

25 let evoluce – srovnání současné jednotky DataLab se svým předchůdcem se stejným počtem analogových vstupů

25 let evoluce – srovnání současné jednotky DataLab se svým předchůdcem se stejným počtem analogových vstupů

I současná generace systému DataLab je na trhu již nějakou dobu, je zde nyní něco nového?

Ano, uvádíme na trh jednotky DataLab Compact. Pomocí jednotek DataLab často bývají řešeny i aplikace s velkým počtem vstupů a výstupů. Pak je kladen větší důraz na kompaktnost a prostorovou úspornost instalace. Do jednoho rozvaděče je často nutno umístit a zapojit mnoho jednotek. Právě těmto požadavkům vychází vstříc nový DataLab Compact. Při půdorysu pouhých 115 x 117mm může být osazen stejně jako dosavadní DataLab IO4 až čtyřmi volitelnými moduly. Navíc mohou být tyto kompaktní jednotky těsně vedle sebe, protože veškerá přípojná místa jsou pouze na jejich přední stěně. Opět jsou k dispozici provedení pro komunikaci prostřednictvím Ethernetu a TCP/IP protokolu nebo USB nebo RS485.

Nové jednotky DataLab Compact ve verzích pro Ethernet a USB

Nové jednotky DataLab Compact ve verzích pro Ethernet a USB

Kde jsou tyto produktu vyráběny, jedná se o dovoz?

Jednotky průmyslových vstupů a výstupů DataLab včetně veškerých elektronických modulů jsou vyráběny společností Moravské přístroje a.s. Je využívám osazovací automat pro povrchovou montáž, několikazónová přetavovací pec a automatická myčka. Při výrobě je kladen důraz nejen na kvalitu osazováním ale především na výslednou čistotu hotových desek. Jsou dokonale odstraněny veškeré zbytky tavidel. To přispívá k dlouhé životnosti elektroniky a stabilitě parametrů a k odolnosti elektroniky proti vlivům prostředí. Výrobce dokáže také operativně řešit dodávku náhradních dílů a servis.

Kdy je výhodné jednotky DataLab využít, nelze dosáhnou téhož použitím PLC?

U některých typů aplikací lze s PLC dosáhnout podobných výsledků, většinou je ale toto řešení dražší a téměř vždy je pracnější. U řady aplikací, jako jsou např. inspekční systémy strojového vidění integrované do výrobní linky nebo aplikace s požadavky na náročné vizualizace, webové služby atd., se ale bez řídicího počítače obejít nedokážeme. A právě v těchto aplikacích, kterých mimochodem stále přibývá, můžeme maximálně využít pružnost a efektivnost vývoje software v jednotném prostředí a nízkou cenu spolu se snadností připojení jednotek DataLab, pro sestavení zakázkového řešení s bezkonkurenčním výkonem a flexibilitou. Při připojení jednotek DataLab v rámci jednoho rozvaděče nebo jednoho stroje pomocí USB dosáhneme časů odezev pod milisekundu.

Pro ovládání manipulátoru stačí jednotka DataLab s moduly řízení krokových motorů

Pro ovládání manipulátoru stačí jednotka DataLab s moduly řízení krokových motorů

Začlenění jednotky DataLab do rozvaděče

Začlenění jednotky DataLab do rozvaděče

Pro připojení jednotek vstupů a výstupů máme několik možností:

Propojení přes USB:

 • + doba odezvy v řádu stovek mikrosekund

 • + vysoká přenosová rychlost 480MB / sec, dostačující přenosová kapacita i pro digitální kamery s vysokým rozlišením

 • + napájení součástí sběrnice

 • + plug-and-play bez nutnosti konfigurace

 • + doba odezvy a přenosová kapacita připojení je ekvivalentní parametrům vnitřních sběrnic PLC

 • - vzdálenost připojení do 5m, s aktivním prodloužení do cca 30m

Propojení přes Ethernet:

 • + prakticky neomezená vzdálenost, možnost mezikontinentálního připojení

 • + doba odezvy v řádu jednotek milisekund při připojení ve vyhrazeném segmentu s kroucenou dvojlinkou do vzdálenosti cca 100 m

 • - napájení není vždy součástí komunikačního standardu ( standard Power over Ethernet definuje možnosti napájení ethernetových zařízení prostřednictvím datových vodičů stávající kabeláže CAT5, používá se napětí 44 – 57V při max. proudu 550 mA )

 • - je nutno přiřadit pevnou IP adresu

 • - před prvním použití je nutno zařízení zkonfigurovat prostřednictvím vestavěného HTTP serveru

Propojení přes RS485:

 • + doba odezvy v řádu stovek mikrosekund

 • + levná komunikační kabeláž i pro větší vzdálenosti připojení

 • - nízká přenosová rychlost komunikace

A jaké vstupy a výstupy můžeme využívat?

Můžeme si vybrat mezi jednotkami, pracujícími s jedním až čtyřmi vstupně/výstupními moduly. Nabídka modulů je velká, můžeme mít přesné analogové vstupy a výstupy průmyslových napěťových i proudových standardů, vstupy pro teplotní snímače typů Pt100, Pt1000 a Ni1000, digitální vstupy i výstupy s polovodičovými spínači i s relé, čítačové vstupy a inkrementální čítače, výstupy pro řízení krokových motorů atd. Vstupy a výstupy jsou galvanicky odděleny od řídicí jednotky modulu i od komunikačních linek. Možnosti jsou bohaté. Do své aplikace strojového vidění tak můžeme snadno zařadit např. výstupy pro řízení stroje nebo ovládání namipulátoru, který nese kameru a mnoho jiného.

Srovnání velikostí kompaktních jednotek pro USB a Ethernet se standardním zařízením DataLab IO4

Srovnání velikostí kompaktních jednotek pro USB a Ethernet se standardním zařízením DataLab IO4

DataLab IO4 se vejde i do velmi malých rozvaděčů

DataLab IO4 se vejde i do velmi malých rozvaděčů

Lze používat DataLab i bez programového prostředí Control Web?

Ano, lze. S jednotkami Datalab je dodávána i DLL knihovna, pomocí které lze s nimi komunikovat z libovolného programu. K dispozici je také ActiveX komponenta, která umožní spojení např. přímo z webového prohlížeče. Co když používáme programové prostředí Control Web? Ovladače pro jednotky DataLab jsou vždy zdarma součástí programových systémů Control Web. Celý automatizační systém tak lze řešit velice jednoduše a efektivně.

Efektivní řešení – v malé rozvaděčové skříňce je deska řídicího počítače s ethernetovým připojením na podnikovou síť, USB pro připojení digitálních kamer, pevný disk pro lokální archivaci dat a nejmenší jednotka DataLab pro interakci se strojem

Efektivní řešení – v malé rozvaděčové skříňce je deska řídicího počítače s ethernetovým připojením na podnikovou síť, USB pro připojení digitálních kamer, pevný disk pro lokální archivaci dat a nejmenší jednotka DataLab pro interakci se strojem

Do rozvaděče je instalováno 10 jednotek DataLab IO4

Do rozvaděče je instalováno 10 jednotek DataLab IO4

A zkušenosti aplikačních firem?

Těžko mluvit za aplikační firmy, ale z naprosto minimálního počtu servisních zásahů snad můžeme usoudit na vysokou spolehlivost jednotek DataLab. Jednotky DataLab jsou používány i ve školství a výzkumných institucích. Zde je oceňována flexibilita tvorby software a možnost připojit měřicí pracoviště přímo k notebookům přenosným počítačům. V průmyslové automatizaci bývají jednotky vstupů a výstupů většinou umísťovány do jediné skříně rozvaděče spolu s deskou řídicího počítače se systémem Control Web, který řídí stroj či technologickou linku, zajišťuje grafické rozhraní pro operátora a komunikuje jak s nadřízenými systémy podniku, tak s jednotkami DataLab, obsluhujícími veškeré průmyslové vstupní a výstupní signály. V prostředí ethernetové sítě mohou být provozovány i aplikace, které nejen že nemají vlastní zobrazovače, ale nemají dokonce ani vlastní počítače. Řada samostatných aplikací může běžet na jediném vyhrazeném serveru. Správa a údržba systému se tak ještě dále zjednoduší a rovněž lze ušetřit značné peníze na pořízení a modernizaci počítačů a řídicích jednotek. Dostaneme tak plochou jednolitou komunikační strukturu, jaká je propagována v rámci aktivit a konceptů Industrie 4.0

Článek tak, jak vyšel v magazínu Control Engineering je v PDF podobě zde: CE_0616_Moravske pristroje.pdf.

rc

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302