O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaObchodDEBUG

Nová verze ovladače OPC UA
 OPC Unified Architecture (OPC UA) je univerzálním standardem pro komunikaci a sdílení dat mezi různými zařízeními od různých výrobců vytvořený organizací OPC Foundation. Vzhledem ke své obecnosti a platformové nezávislosti se OPC UA pravděpodobně stane důležitým komunikačním standardem v průmyslu 4.0 a Internetu věcí (IoT Internet of Things).

Ovladač OPC UA pro systém Control Web je průběžně rozšiřován podle požadavků uživatelů. V nové verzi byla vylepšena konfigurace certifikátů zabezpečení komunikace, doplněny další podporované typy a rozšířeny možnosti komunikace polí.

Konfigurace

Konfigurace

Komunikace polí

V OPC UA na rozdíl od klasického OPC je možné, za určitých podmínek, komunikovat libovolnou část pole (v klasickém OPC bylo možné číst nebo zapisovat pouze celé pole). Pracovat s prvky pole podle zadaného index nemusí server podporovat (OPC UA specifikace to dovoluje).

V parametrickém souboru ovladače OPC UA pro Control Web je možné parametrem write_array_index_range povolit nebo zakázat čtení částí pole. Pokud nastavíme parametru na hodnotu no, bude ovladač vždy zapisovat celá pole.

write_array_index_range = no

Poznámka:

Pokud v tomto případě zapíšeme do kanálu, který je prvkem pole, zapíše ovladač do OPC UA serveru celé pole, tedy i kanály, které z aplikace nebyly zapsané!

Podobně můžeme nastavit čtení parametrem read_array_index_range. Pokud není parametre v parametrickém souboru uveden, čtení a zápis částí pole je povolen.

ExtensionObject

V případě že je v OPC UA potřeba pracovat s nějakou obecnou strukturou nebo blokem dat, pro něž není možné vytvořit v adresním prostoru serveru jednotlivé položky, můžeme použít jednu položku typu ExtensionObject v niž je obecný blok dat definované velikosti. Položka typu ExtensionObject je vždy komunikována celá a na klientovi ji dostaneme jako pole bajtů (v systému Control Web typ shortcard).

V některých případech může být například u průmyslových automatů výhodnější definovat celý data blok jako jednu položku typu ExtensionObject. Zvláště u pomalejších automatů může být komunikace rychlejší než čtení data bloku po položkách.

Podpora datového typu ExtensionObject byla v ovladači OPC UA klient pro Control Web doplněna ve verzi 2.9 pouze pro čtení.

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302