Moravské přístroje, a. s., zdroj: https://www.mii.cz/cat?id=77&lang=405, vytištěno: 30/11/2023 18:53:31

Hlavní stránkaProduktyPrůmyslový počítačový systém DataLab

« 1 2 »
Jednotky vstupů a výstupů DataLab
 Modulární jednotky průmyslových vstupů a výstupů s USB a Ethernet rozhraním.

Modulární systém průmyslových vstupů a výstupů DataLab IO dovoluje uživatelům zkonfigurovat počty, typy a směry měřených a nastavovaných signálů přesně na míru dané aplikaci. Všechny jednotky DataLab IO obsahují univerzální CPU jednotku, k níž lze připojit vstupně/výstupní moduly podle typu signálů (analogové vstupy a výstupy, digitální vstupy a výstupy, čítačové vstupy, reléové moduly, moduly pro platinové teploměry atd.). K dispozici jsou CPU jednotky pro jeden, dva nebo čtyři moduly.

Modely jednotek DataLab

DataLab IoT

Jednotky pro průmyslový Internet věcí.

  • Modbus TCP server

  • MQTT klient

  • RESTfull API

K dispozici jednotka pro 4 moduly, připojená k Ethernetu.

Ke stažení:

Dokumentace k jednotkám DataLab IoT ve formátu PDF

Konfigurační program pro jednotky DataLab IoT

Aktuální frimware pro jednotky DataLab IoT

DataLab IO

Jednotka vhodná do rozvaděče i do laboratoře.

K dispozici jednotka s 1, 2 nebo 4 moduly pro USB a RS485 a jednotka s 4 moduly pro Ethernet.

Ke stažení:

Dokumentace k jednotkám DataLab IO ve formátu PDF

DataLab Compact

Kompaktní provedení šetří místo v rozvaděči.

K dispozici jednotka pro 1, 2 nebo 4 moduly pro USB i Ethernet

Ke stažení:

Dokumentace k jednotkám DataLab Compact ve formátu PDF

Poznámka:

Jednotky DataLab můžete pohodlně objednávat v našem internetovém obchodě.

Velikosti jednotek DataLab

Podle počtu signálů je možné zvolit velikost jednotky.

Do každé jednotky je možné podle její velikosti připojit jeden, dva nebo čtyři libovolné moduly.

Jednotky DataLab IoT a DataLab IO ETH (připojené prostřednictvím Ethernetu) existují pouze v největší variantě pro čtyři moduly.

1 modul

DataLab IO USB 1

DataLab Compact USB 1

DataLab Compact ETH 1

2 moduly

DataLab IO USB 2

DataLab Compact USB 2

DataLab Compact ETH 2

4 moduly

DataLab IO USB 4

DataLab IO ETH 4

DataLab IO COM 4

DataLab Compact USB 4

DataLab Compact ETH 4

DataLab IoT 4

Moduly jednotek DataLab

Podle typu signálů (analogové vstupy a výstupy, digitální vstupy a výstupy, čítačové vstupy, reléové moduly, moduly pro platinové teploměry atd.) je možné zvolit odpovídající modul.

Analogové moduly

Modul analogových vstupů

Modul analogových výstupů

Modul analogových vstupů/výstupů

Moduly pro teplotní snímače

Moduly vstupů odporových teplotních snímačů

RTD1

RTD2

Moduly digitálních vstupů

Moduly nezávislých digitálních vstupů DI1L a DI1H

Moduly digitálních vstupů se společným pólem DI2L a DI2H

Kombinované moduly

Moduly analogových vstupů a digitálních vstupů/výstupů AD1 a AD2

Modul analogových vstupů/výstupů

Modul digitálních vstupů/výstupů

Čítačové moduly

Modul čítačových vstupů

Modul inkrementálního čítače

Výstupní moduly

Modul digitálních výstupů s otevřeným kolektorem

Modul digitálních výstupů se společným pólem

Modul digitálních výstupů s polovodičovými relé

Modul 8 reléových výstupů

Modul 12 reléových výstupů

Řízení krokových motorů

Modul pro řízení krokových motorů

Připojení a ovládání jednotek DataLab

Pro komunikaci s jednotkami DataLab je možné vybrat některou z nabízených variant.

DataLab IO a DataLab Compact

DataLab IoT

Popis modulů DataLab IO a DataLab Compact
Ovladač DataLab IO pro Control Web
 Ovladač zprostředkovává komunikaci aplikaci systému Control Web (nebo jiné aplikaci schopné komunikovat s ActiveX komponentou) s jednotkami DataLab IO/USB, DataLab IO/ETH a DataLab IO/COM.
Jednotky DataLab můžete připojit k jakémukoliv systému
 Vestavěný protokol Modbus TCP rozšiřuje možnosti jednotek průmyslových vstupů a výstupů DataLab.
DataLab – od řízení stroje po digitalizaci továrny
 Jednotky průmyslových vstupů se osvědčují v mnoha řešeních jako spolehlivý a velmi efektivní nástroj, pomocí kterého informační a automatizační systémy komunikují s okolním světem. Je k dispozici řada příkladů a referenčních řešení digitalizace průmyslových výrobních provozů prostřednictvím jednotek DataLab připojených do podnikové TCP/IP sítě, které ukazují pružnost a efektivitu tohoto řešení.
Jednotka DataLab v mobilním měřicím systému
 Jako ukázky užitečnosti a možnosti použití systému DataLab jsou obvykle popisována velká síťově distribuovaná řešení pro digitalizaci průmyslové výroby nebo vzdálená připojení jednotek v rámci Internetu věcí. Jako zajímavý příklad efektivity a všestrannosti systému ale může sloužit mobilní měřicí sada, která je dodávána pro diagnostiku a údržbu k vozidlům Tatra.
EduLab - sestava technického a programového vybavení pro školní laboratoře
 EduLab se hodí nejen pro školní experimenty, laboratorní měření a laboratorní automatizaci, ale také pro výuku programování. Studenti mohou okamžitě vidět výsledek své práce a mohou své aplikační programy dále zdokonalovat a rozvíjet.
25 let vývoje systému DataLab
 Historie dnešního průmyslového počítačového systému DataLab sahá až do roku 1991. Vývoj tedy trvá již 25 let. Již první generace systému přinesla do průmyslové automatizace koncepci externích jednotek průmyslových vstupů a výstupů, spojených s řídicím počítačem pomocí sériové komunikace. Tehdy to bylo na krátké vzdálenosti rozhraní RS232C a na dlouhé vzdálenosti sériová proudová smyčka. Do jedné smyčky bylo možno zařadit několik jednotek a komunikace byla vysoce spolehlivá a odolná vůči rušení. Jednotky druhé generace systému dlouhé roky spolehlivě sloužily v mnoha těžkých provozech např. v hutním a chemickém průmyslu a v energetice při mnohakilometrových délkách komunikačních linek. To vše bylo v době, kdy bylo „odborníky“ v průmyslové automatizaci zvykem opakovat mantru, že počítače standardu PC, Ethernet, TCP/IP sítě a mnohé další technologie obvyklé v informačních systémech, se do průmyslové automatizace nehodí a nebudou zde nikdy používány. Současný vývoj oboru průmyslové automatizace jednoznačně ukázal správnost koncepce systému DataLab a cesty nastoupené před dvaceti pěti lety.
Nový DataLab Compact
 Prototyp nového kompaktního provedení jednotky průmyslových vstupů a výstupů DataLab jste si mohli prohlédnout již na veletrhu Amper 2016. Nyní se již tyto jednotky vyrábějí a je možno je objednávat.
Ke všem jednotkám DataLab IO je nyní OPC server zdarma
 Ke všem jednotkám DataLab IO je nyní k dispozici OPC server zdarma. Instalaci obdrží všichni zákazníci na instalačním USB disku spolu s jednotkou DataLab IO, nebo je možné OPC server stáhnout z našeho webu zde. Počet připojených jednotek ani počet instalací OPC serveru není nijak omezen. K OPC serveru je možné připojit jednotky DataLab IO/USB, DataLab IO/ETH i DataLab IO/COM.
Nový modul digitálních vstupů/výstupů DIO1
 Jednotka DIO1 představuje další rozšíření systému průmyslových vstupně-výstupních modulů DataLab IO. Navazuje na kombinované a digitální moduly, ale nově nabízí našim zákazníkům volnost při volbě mezi digitálními vstupy nebo výstupy.
Nový modul pro řízení krokových motorů SMC1
 Řada modulů systému DataLab IO byla rozšířena o zcela nový modul pro nezávislé řízení až dvou dvoufázových krokových motorů. Programově lze nastavovat mikrokrokování, rychlost a také rampy pro zrychlování a zpomalování. Budicí proudy lze v rámci rozsahu definovaného typem modulu také programově nastavovat.
Nový modul digitálních výstupů DO4
 Řada I/O modulů systému byla rozšířena o modul DO4 — digitální výstupy s polovodičovými relé. Výstupy tohoto modulu se vyznačují velmi nízkým odporem v sepnutém stavu (malý úbytek napětí na spínacím prvku).
Doporučené značky I/O jednotek DataLab pro AutoCAD
 Doporučené značky I/O jednotek DataLab pro AutoCAD volně ke stažení.
DataLab IO - schematické značky pro AutoCAD
 Doporučené schematické značky pro DataLab IO pro AutoCAD (stáhnout...)
Ethernet a USB v automatizačních systémech
 Ethernet je tu s námi již docela dlouho. V letošním roce tomu již bude dvacet let od vzniku standardu 10Base-T s rychlostí 10 Mbit/s, který přinesl komunikaci prostřednictvím nestíněných kroucených párů (UTP - Unshielded Twisted Pair) a topologii propojení do hvězdy. Již v roce 1990 byla tedy cesta Ethernetu do průmyslových aplikací otevřena. I když je již dávno Ethernet nejúspěšnějším a nejrozšířenějším typem spojení v počítačových sítích, v systémech průmyslové automatizace se prosazoval dlouho a složitě.
Systém průmyslových vstupů/výstupů DataLab IO/ETH s Ethernet rozhraním
 Modulární systém průmyslových vstupů a výstupů DataLab IO dovoluje uživatelům zkonfigurovat počty, typy a směry měřených a nastavovaných signálů přesně na míru dané aplikaci. Všechny jednotky DataLab IO obsahují univerzální CPU jednotku, k níž lze připojit vstupně/výstupní moduly podle typu signálů (analogové vstupy a výstupy, digitální vstupy a výstupy, čítačové vstupy, reléové moduly, moduly pro platinové teploměry atd.). K dispozici jsou CPU jednotky pro jeden, dva nebo čtyři I/O moduly. CPU jednotky s USB rozhraním nabízejí velmi snadné použití (Plug-and-Play), jednoduché připojení standardním kabelem s možností napájení ze stejného kabelu a zcela automatickou konfiguraci. Nevýhodou USB je ale omezení délky připojení na 5 m. Tuto nevýhodu odstraňuje nová CPU jednotka pro 4 I/O moduly se 10/100 Mbit Ethernet rozhraním.
Komunikační jednotka DataLab IF/CAN
 Řada jednotek rozhraní průmyslových sběrnic DataLab IF byla rozšířena o jednotku DataLab IF/CAN. Tato jednotka komunikuje s počítačem PC po rychlé sběrnici USB a nabízí dvě samostatná, galvanicky oddělená rozhraní pro připojení na průmyslovou sběrnici CAN. Komunikační rychlost na sběrnici CAN je 10 až 1000 kbit/s. Jednotka je napájena přes rozhraní USB.
Multifunkční tester elektronických modulů — příklad použití systému DataLab®
 Pro dosažení stoprocentní kvality produkce je nutno testovat každou vyrobenou součástku, modul i každý finální výrobek. Takové testování bývá pomalé a náročné na kvalifikaci pracovníků. Tyto procesy je nutno automatizovat a eliminovat tak chyby způsobené lidským faktorem. Specializované testery bývají velmi náročnými a nákladnými zařízeními. U představovaného řešení je výhodně využívána konfigurovatelnost a pružnost systému DataLab®.
Analogový vstupně/výstupní modul AIO1
 Požadavky našich zákazníků vedly ke konstrukci precizního modulu analogových vstupů/výstupů, kombinujícího 16-bitové vstupy (funkčně identické s moduly AI3) a 12-bitové analogové výstupy (funkčně identické s moduly AO1). Nový modul AIO1 nabízí „polovinu“ z každého modulu — 4 vstupní a 4 výstupní analogové kanály.
Dvoumodulová jednotka vstupů/výstupů DataLab IO2 s rozhraním USB 2.0
 Do velmi úspěšné rodiny modulárních průmyslových vstupně/výstupních jednotek s USB rozhraním DataLab IO přibyl další člen — DataLab IO2. Nové zařízení dokáže obsloužit dva vstupně/výstupní moduly, takže leží uprostřed mezi jednotkami DataLab IO4 pro čtyři moduly a DataLab IO1, která pracuje s jediným modulem. Nový model, vyplňující mezeru v nabídce systémů DataLab IO, se stává zvláště přitažlivým s uvedením kombinovaných analogově/digitálních vstupně/výstupních modulů. Celá rodina získává flexibilitu a užitnou hodnotu — vstupně/výstupní část aplikace průmyslové automatizace může být navržena, aby lépe splňovala požadavky uživatelů za méně peněz.
Nové moduly AD2 a RTD1 pro DataLab IO
 Systém průmyslových vstupně-výstupních jednotek DataLab IO byl doplněn o dva nové moduly dále rozšiřující jeho možnosti — AD2 (kombinovaný modul analogových vstupů/výstupů a digitálních vstupů/výstupů) a RTD1 (modul vstupů odporových teplotních snímačů).
DataLab IO Přehledová tabulka
 Přehledová tabulka V/V modulů řady DataLab IO (stáhnout...)
Active X control pro DataLab IF/EIB
 Active X control pro DataLab IF/EIB slouží k jednoduchému zpřístupnění toku dat (vstupů i výstupů) uvnitř systémové instalační sběrnice EIB.
Active X control pro DataLab IO/USB
 Active X control pro DataLab IO/USB slouží k jednoduchému zpřístupnění vstupních i výstupních dat, která poskytuje počítači systém průmyslových vstupů a výstupů DataLab.
DataLab IO/USB - Prohlášení o shodě
 Prohlášení o shodě pro DataLab IO/USB (stáhnout...)
Instalace ovladače DataLab IF/EIB
Aktuální instalace ovladačů DataLab IF/EIB pro Control Web 8, 7, 6 a 5
Tento instalační balíček obsahuje ovladače pro 32bitovou i 64bitovou verzi systému Control Web (stáhnout...)
Vadí vám krátká vzdálenost USB komunikace?
 USB Extender umožňuje prodloužit USB 1.1 až na 45m! Ideální pro připojení jednotek DataLab IO/USB.
DataLab IF/EIB manuál
 Referenční a uživatelský popis rozhraní DataLab IF/EIB [pdf pro web] (stáhnout...)
Jednotky systému DataLab a ActiveX
 Technologie ActiveX se vyvíjela postupně během vcelku dlouhého časového období. Její základy byly položeny již v 16bitových operačních systémech MS Windows; a to je skutečně dávná doba. Tehdejší motivace ke vzniku něčeho, co se následně přetavilo až do podoby moderního ActiveX, byla v zásadě shodná s dnešními základními požadavky na objektové komponentové technologie.
Spolehlivost USB komunikace v náročných průmyslových podmínkách
Jak je to s vlivem rušení na přenosy dat po USB? Může být přenos zarušen a pokud ano, za jakých podmínek? Jaké jsou projevy rušení u jednotek DataLab IO/USB?

1/2
« 1 2 »