Moravské přístroje, a. s., zdroj: https://www.mii.cz/art?id=961&lang=405, vytištěno: 18.04.2024 21:59:21

Hlavní stránkaProduktyProgramový systém Control WebČlánky

Operační systém Windows 10 v průmyslové automatizaci
 Často zde popisujeme bohaté možnosti programového prostředí Control Web a průmyslového počítačového systému DataLab pro tvorbu aplikací v oblasti průmyslové automatizace. Výsledná kvalita zakázkového automatizačního systému je však velmi závislá na vlastnostech použitého operačního systému. A právě v této oblasti mezi aplikačními inženýry panuje zmatek a šíří se hodně nepřesných informací.

Je totiž pravda, že standardní systém Windows 10, který obvykle provozujeme na kancelářských počítačích, se pro trvalý běh automatizačních aplikací v průmyslovém prostředí opravdu vůbec nehodí. Především zde nelze mít pod kontrolou aktualizace systému. Aktualizace často probíhají v nejméně vhodnou dobu, již při jejich stahování občas něco podstatného, např. v síťové komunikaci, nefunguje, počítač se zpomalí, někdy se restartuje, aktualizace často rozšíří a změní funkčnost systému, přičemž některé funkce mohou přestat fungovat. Aktualizace nám často po svém mění parametry nastavení a konfigurace systému. Navíc také kancelářský systém téměř nepřetržitě něco dělá, stále přistupuje k souborům na disku, systém si občas otevře soubor, který naše aplikace právě uzavřela a na nějakou hazardní dobu nám zabrání jej opět otevřít pro zápis atd. Také máme v operačním systému spoustu nechtěných funkcí a aplikací, které jen obtěžují a zdržují a je velmi obtížné, často nemožné, se jich zbavit. Tyto poznatky a zkušenosti máme asi všichni podobné. A tento operační systém máme použít v nepřetržitém provozu pro řízení strojů a výrobních linek?

Řešení všech těchto problémů je naštěstí snadné. Operační systémy Windows 10 jsou dodávány v několika edicích. Pro potřeby automatizačních aplikací je k dispozici Windows 10 Enterprise LTSB (Long-Term Servicing Branch). V této edici Microsoft dodržuje tradiční zásady podpory, které byly platné v době před Windows 10. Systém není aktualizován s novými funkcemi a bude podporován kritickými aktualizacemi po dobu 10 let od jeho vydání. Výsledkem je malý, efektivní a spolehlivý operační systém bez mnoha doplňků, jako je např. Windows Store, Cortana, Edge a mnoho dalších.

Ještě jednodušší vše můžete mít při použití počítačů DataLab PC. Naše společnost, jako Microsoft Embedded Partner, vám může spolu s těmito počítači dodat již nainstalované operační systémy Windows 10 IoT Enterprise LTSB (IoT – Internet of Things).

Mezi další užitečné vlastnosti této větve operačních systémů patří možnost využití filtru zápisu na fyzický disk (Unified Write Filter), přizpůsobení systému pro nepřetržitý běh bez automatického stahování a instalace aktualizací a možnost vypnutí aktivit antivirové ochrany.

Filtr zápisu (Unified Write Filter) dovoluje nastavit, aby zápisy na disk nebo do registrační databáze systému (Windows Registry), která se nachází na disku, byly přesměrovány do vyhrazené části paměti RAM. To má za následek, že po novém spuštění počítače se systém rozběhne opět do výchozího nastavení. Pokud se filtr zápisu aplikuje na všechny zápisy, je možno počítač okamžitě vypnout odpojením od napájení, aniž by došlo k poškození dat na disku.

Je třeba ovšem pamatovat na to, že během činnosti systému, si může jak samotný systém, tak uživatelské aplikace, ukládat data na disk - při zapnutém filtru zápisu tedy do paměti RAM. Jelikož má paměť RAM omezenou kapacitu, může se stát, že po delší době běhu systému paměť dojde. Proto je třeba uvážit, jestli je vhodné používat filtr zápisu, anebo nastavit režim práce počítače tak, aby se jednou za čas automaticky restartoval nebo aby systém ani uživatelské aplikace nezapisovaly na disk.

Důležité je vědět, že pokud je filtr zápisu aktivní, není možné aktuální změny systému uložit na fyzický disk. Proto je třeba v případě nutnosti udělat změny v systému tak, že se nejprve filtr zápisu vypne a počítač se musí restartovat. Teprve po restartu je možno udělat trvalé změny. Jakmile jsou změny provedeny, filtr je třeba zapnout a počítač opět restartovat.

Je-li nutno i při zapnutém filtru zápisu modifikovat určité soubory nebo data v registrační databázi, je možno udělit výjimky pomocí konfiguračního nástroje. V tomto případě je ale třeba zvážit, jestli je potom vhodné počítač náhle vypínat prostým odpojením od napájení.

Při nutnosti doinstalovat aktualizace je možno zapnout servisní mód. V tomto režimu se po restart systém automaticky přihlásí pod dočasným servisním uživatelem, provede se aktualizace a systém se opět restartuje. Přitom je nutno mít k dispozici připojení k internetu.

Jedinou a snad vesměs bez problémů řešitelnou komplikací může být to, že tyto edice operačních systémů nemůžeme volně koupit a sami si nainstalovat na libovolný poítač. Pro danou konfiguraci počítače musí být instalace systému vygenerována nějakým partnerem společnosti Microsoft, který má oprávnění konfigurovat a dodávat tyto verze operačních systémů. Pro naše počítače DataLab tyto edice systému samozřejmě dodáváme.

Při volbě správného operačního systému můžete tak jako dříve beze strachu používat aplikace v prostředí systému Control Web v kritických nasazeních s vysokými nároky na výkon a stabilitu.