Moravian instruments
Vyhledávání
Hlavní menu
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Obchodní partneři
Produkty
Programový systém Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a  osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Rady pro tvorbu aplikací


Hlavní stránka  Produkty  Programový systém Control Web  Control Web 2000  Články

Control Web 2000 Runtime Builder pro Windows CE
 Naše společnost pro vás připravila nový a ve světě průmyslové automatizace zcela ojedinělý produkt. Na často kladené dotazy, zda lze aplikaci vyvinutou v systému Control Web nasadit v prostředí operačního systému Windows CE existuje jednoznačná odpověď - velmi snadno. A nejen snadno, také rychle, neboť opět nepřicházíte o práci, kterou jste věnovali předchozímu vývoji aplikací. Také veškeré získané zkušenosti se systémem Control Web účinně zúročíte, protože jádro systému, ačkoliv upravené pro prostředí Windows CE, pracuje jako plnohodnotný Control Web Runtime. Nemusíte se zabývat studiem odlišností Windows CE, ani se nepotřebujete probírat rozsáhlou dokumentací - vaše aplikace jednoduše exportujete.

Windows CE - ušity na míru

S operačním systémem Windows CE je všechno trochu jinak než na stolním PC. Nepřijdete do obchodu a nekoupíte jej. Můžete ale zakoupit řadu zařízení, která jsou již od výrobce systémem vybavena. Existují tři základní typy dostupných zařizení:

  • Pocket PC - kapesní počítač, s omezeným počtem tlačítek, vybavený dotykovým displejem a tužkou pro "psaní po displeji". Tyto počítače jsou zpravidla vybaveny procesory ARM nebo MIPS. K dispozici bývá sériové rozhraní COM a někdy také USB. Pracují s rozlišením displeje 240x320 bodů. Operační systém je umístěn v paměti FLASH nebo ROM. Programy se instalují přímo do paměti, která je zálohována baterií.

  • Handheld PC - počítač do ruky, s malou klávesnicí a odklápěcím displejem. Použité procesory bývají ARM, MIPS nebo Hitachi. Komunikovat mohou přes sériové rozhraní COM nebo také USB. Rozlišení displeje může být až 640x480 bodů. Operační systém je umístěn v ROM paměti nebo FLASH. Programy jsou umístěny v paměti zařízení.

  • CEPC - v podstatě běžné PC. Vybaveny jsou celou řadou procesorů kompatibilních s Intel x86. Mají zpravidla 2 sériová rozhraní COM, výjimečně také USB. Často je součástí počítače vestavěný Ethernet adaptér, 10 nebo 100 Mbps. Paměť těchto zařízení nebývá zálohována, data jsou uložena na disku. Namísto klasického disku je použita technologie Disk-On-Chip, např. FLASH-disk. Disk tedy nemá pohyblivé součásti. Nebývá zvykem na tento disk zapisovat, obsahuje pouze instalace programů a dat. Součástí zařízení nemusí být displej. Použité grafické adaptéry pracují s rozlišením 640x480 bodů a vyšším.

Zatímco Pocket PC a Handheld PC po startu spouští operační systém přímo z vestavěné ROM nebo FLASH paměti, CEPC zavádějí operační systém (akce označovaná jako boot) stejně jako běžné kancelářské PC. Systém je zaveden z disku do paměti, kde je nastartován. Windows CE na těchto zařízeních mívají i po startu dostupný zabudovaný disk. Je možné z něj data číst, tedy i zavádět a spouštět programy. Zcela výjimečně lze na něj i zapisovat. Akce zápisu slouží většinou k uložení konfigurace počítače, ani tak však neprobíhá automaticky.

Výrobce zařízení jej vybaví operačním systémem, který je přesně "naladěn" na konfiguraci konkrétního zařízení. S koupí zařízení tedy dostáváte nejen hardware, ale i konfigurovaný software, včetně licence. Je jen na výrobci, které z programových technologií jsou na zařízení dostupné. Pokud tedy výrobce nedodá komponenty operačního systému například pro DCOM, nebude možné provozovat na něm aplikace, které tuto technologii vyžadují.

Dostupná zařízení jsou také vybavena různými verzemi operačního systému. Control Web Runtime pro Windows CE vyžaduje, aby na zvoleném zařízení byl instalován operační systém Windows CE verze 3.0 nebo vyšší. Nižší verze operačního systému nabízejí pouze omezené aplikační rozhraní a nasazení Control Web Runtime pro Windows CE není možné.

Jak snadné...

Vývoj aplikace pro Windows CE se v systému Control Web neliší od vývoje pro běžné "stolní" verze Windows. Po instalaci "Runtime Builder pro Windows CE" stačí zamáčknout volbu "Vyvíjet aplikace pro WinCE runtime", kterou naleznete v nové záložce "Windows CE" ve známém okně "Nastavení" (menu "Nástroje", položka "Nastavit...").

Nastavení vývoje pro Windows CE

Od tohoto okamžiku je systém Control Web informován, že vyvíjená aplikace bude nasazena na Windows CE. To má za následek, že systém nabízí omezenou paletu virtuálních přístrojů. Také při překladu kontroluje, zda použité přístroje jsou podporovány na runtime verzi pro Windows CE.

Absence některých přístrojů je naprosto logická. Vychází zejména z faktu, že na cílovém zařízení není možno zapisovat na lokální disk - buď není vůbec přítomen, nebo je určen pouze ke čtení. Zapisovat na dostupný RAM disk není příliš účelné, protože jeho kapacita je omezená - autor aplikace by musel řešit typicky programátorské problémy, jako je ošetření chyb spojené s každou akcí zápisu. A navíc, když je veškeré místo na disku spotřebováno, co si počít s daty, která měla být zapsána? Dalšími aspekty ovlivňujícími omezení množiny přístrojů je absence některých systémových komponent, jako například ODBC, nebo jiná omezení, zejména v COM rozhraní.

Paleta přístrojů v režimu vývoje pro Windows CE

Hotovou aplikaci vygenerujete pro Control Web CE Runtime z menu "Soubor", položka "Generovat aplikaci...". Nezapomeňte označit správnou volbu "Control Web Runtime pro Windows CE". Generovaný CWX soubor s aplikací je z pochopitelných příčin v odlišném formátu, specifickém pro Windows CE.

Generování aplikace

Aplikace je nejprve prověřena syntakticky a proběhne zkušební překlad. Pokud nejsou zjištěny chyby, systém otevře průvodce pro export aplikace. Aplikaci pro Windows CE lze exportovat dvěma způsoby:

  1. Export aplikace včetně systému Control Web Runtime pro Windows CE - průvodce vygeneruje instalaci, která obsahuje veškeré aplikační soubory a také instalaci runtime komponent.

  2. Export samotné aplikace - tuto volbu oceníte zejména při testování, kdy je Control Web Runtime na cílovém zařízení již instalován. Volba předpokládá, že v aplikaci nedošlo ke změnám, které by měly vliv na skladbu aplikačních komponent nebo komponent runtime.

Průvodce pro export, volba způsobu instalace a součástí

Průvodce pro export, volba způsobu instalace a součástí

Průvodce umožňuje uživateli také určit způsob instalace aplikace a aplikačních komponent na cílové zařízení.

  • Data mohou být přenesena uživatelem přímo na paměťové médium zařízení. Tento způsob je obvyklý u CEPC, která lze zapojit do počítačové sítě. Také je často možné připojit paměťové médium přes lokální IDE rozhraní počítače a zapisovat na něj jako na kterýkoliv jiný disk.

  • Přenosná zařízení (Pocket PC, Handheld PC) často nelze jednoduše zapojit do počítačové sítě. Jejich připojení bývá nejčastěji realizováno k lokálnímu počítači pomocí sériového rozhraní (COM, USB). Komunikace se zařízením je realizována pomocí programových komponent ActiveSync. Paměťové médium zařízení může být zpřístupněno jako běžný vzdálený disk a v tomto případě lze data na něj přenést stejně jako v předchozím případě. Jinou variantou je instalace pomocí ActiveSync, kdy průvodce vytvoří instalační balíček, který zveřejní na lokálním počítači. Na připojené zařízení je aplikace (volitelně včetně runtime komponent) instalována pomocí Manažeru aplikací z nabídky ActiveSync. Takto instalovanou aplikaci lze stejným nástrojem kdykoliv odstranit.

Parametry pro běh instalace Control Web Runtime pro Windows CE snadno nastavíte v průvodci, který vytvoří potřebné konfigurační soubory.

Konfigurace parametrů runtime

Vytvořenou instalaci aplikace, pokud obsahuje Control Web Runtime pro Windows CE a případně i jiné komponenty, doplníte licenčním číslem.

Legální instalace software je opatřena platnou licencí

Úspora času, úspora investic

Pokud jste jako vývojový nástroj pro tvorbu průmyslových, informačních, řídicích, monitorovacích či laboratorních aplikací zvolili Control Web, veškeré zkušenosti a investice můžete ihned úročit také na poli aplikací běžících na zařízeních s operačním systémem Windows CE. Právě nyní je čas, kdy předběhnete konkurenci.

...a navíc: Vaše aplikace již nemusejí běžet pouze na pevně zabudovaných počítačích!

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302