O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaProduktyProgramový systém Control Web

Kvalita současných grafických ovladačů a vykreslovače grafiky v systému Control Web
 Je nutno uznat, že kvalita grafických ovladačů v systému Windows se velmi zlepšila. O to více nepříjemně překvapí některé chyby, které stále zůstávají.

Control Web poskytuje výjimečně bohaté možnosti počítačové grafiky. Můžeme volit vykreslovače grafiky od 3D GDI celočíselné kresby, přes spojité GDI+ a Direct2D až po plně prostorovou 3D scénu vykreslovanou pomocí OpenGL. Veškeré rozhodování o kvalitě vzhledu a výkonu grafiky aplikace má tedy ve svých rukou její autor.

Je pravda, že ovladače grafiky jsou velmi rozsáhlým a složitým kusem programového vybavení. Před několika lety byly chyby v ovladačích docela časté a také bylo možno komunikovat s lidmi za vývoj ovladačů odpovědnými. Dnes můžete napsat nebo si zavolat do Indie, kde nic nevyřídíte. Na druhé straně jsou ovladače pro čipy NVIDIA nebo AMD prakticky perfektní. Pouze u Intelu je pár problémů, které se projevují zhroucením ovladače a ukončením celé aplikace. Projevují se ale pouze na některých čipech, jen při velkém objemu naplněné grafické paměti a některých verzích ovladačů. Způsobují pád celého systému Control Web a uživatel je logicky naštvaný na nás, i když v problémech s ovladači jsme opravdu nevinně.

Rovněž je pravda, že Microsoft nemá rád OpenGL s snaží se proti tomuto systému bojovat tu více a tu méně poctivými prostředky. Naštěstí ale celý zbytek světa OpenGL používá a tak je k dispozici dostatek software nahrazující to, co ve Windows chybí (např. renderer fontů FreeType atd.).

Zde se může hodit několik poznámek a poznatků:

  • Nemůžeme akcelerovat grafiku bez grafického akcelerátoru. Hlavním smyslem používání OpenGL je využít výkonu grafického procesoru. Veškerá grafika pak běží paralelně v GPU a aplikace funguje jakoby grafika neexistovala. Není-li k dispozici grafický procesor, nemá smysl používat toto rozhraní v emulaci pro CPU. To je případ např. virtuálních počítačů zcela bez GPU nebo přístupu k pracovní ploše dálkově přes softwarovou emulaci grafiky.

  • Není rozumné používat v aplikaci hodně velkých OpenGL vykreslovacích kontextů. Každý kontext si s sebou nese front a back buffer, Z buffer, stencil buffer, textury, rasterizované fonty, vertex buffer objekty, pixel buffer objekty atd. Taková koncepce pak spotřebuje velké množství grafické paměti.

    Obsazení grafické paměti můžete ověřit v Task Manageru

    Obsazení grafické paměti můžete ověřit v Task Manageru

  • Jedna z posledních detekovaných chyb se vyskytuje v ovladačích Intel. V panelech s vykreslovačem OpenGL a 2D vektorovou kresbou se při pohybech myši nad objekty prochází struktura kresby, aby se zjistilo, nad kterými objekty se kurzor myši nachází, aby se mohl v případě potřeby změnit a indikovat tak možnost stisknutí tlačítka myši. Při velkém množství grafických dat se při tomto ovladač občas zhroutí.

    ---- OpenGL version ----
    Intel
    Intel(R) HD Graphics 530
    4.6.0 - Build 31.0.101.2115

    S tímto čipem a ovladače se chyba projevuje,

    ---- OpenGL version ----
    Intel
    Intel(R) HD Graphics 4600
    4.3.0 - Build 20.19.15.4531

    zatímco se starším ovladačem je všechno v pořádku.

    ---- OpenGL version ----
    ATI Technologies Inc.
    AMD Radeon(TM) Graphics
    4.6.0 Compatibility Profile Context 23.11.1.231017
    
    ---- OpenGL version ----
    NVIDIA Corporation
    NVIDIA GeForce RTX 3070/PCIe/SSE2
    4.6.0 NVIDIA 551.23

    Reakce kursoru myši na pozici nad kresbou

    Reakce kursoru myši na pozici nad kresbou

    S grafickými adaptéry ATI-AMD a NVIDIA vše funguje bezproblémově.

Je to vcelku jednoduché, máte-li v počítači grafický procesor, můžete používat grafiku prakticky bez omezení. Máte-li sdílenou grafiku Intel, je dobré si před nasazením aplikace vyzkoušet, co to snese. Na převážné většině počítačů vše bude správně fungovat. I na grafice Intel vše začalo fungovat správně, když update operačního systému instaloval novější ovladač grafiky. Předchozí verze se hroutila na zcela nevinném volání glScalef( x, y, z ).

Na tomto banálním volání grafického rozhraní se ukazoval problém ovladače

Na tomto banálním volání grafického rozhraní se ukazoval problém ovladače

RC

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302