O společnostiProduktyObchodPodpora
Moravské přístroje
Hlavní stránka
O společnosti
Stažení software
Stažení dokumentů
Produkty
Control Web
Strojové vidění VisionLab
Kamery DataCam a osvětlovače DataLight
Průmyslový počítačový systém DataLab
Vědecké kamery
Speciální technika
Ceník
Aktivace produktů
Služby
Školení
Zakázková řešení
Podpora
Volba kamery a objektivu pro Strojové vidění
Control Web - Ukázkové aplikace

Hlavní stránkaO společnostiČlánky

Udržme si schopnost vyvíjet a vyrábět vyspělé produkty
 Rozhovor redakce Hospodářských novin s Romanem Cagašem, zástupcem společnosti Moravské přístroje a.s. Text: Hospodářské noviny, Foto: Moravské přístroje

• Co dnes umí nejmodernější průmyslové kamery? Co už je v oblasti strojového vidění standardem a jaké jsou inovace?

Při výběru kamery pro průmyslovou automatizaci a vizuální inspekci můžeme volit mezi dvěma odlišnými koncepcemi. Na jedné straně jsou zde tzv. inteligentní kamery, které mají v sobě vestavěny nejrůznější pokročilé funkce. Tyto kamery mohou např. přímo číst čárové i datamatrix kódy, číst registrační značky automobilů, detekovat lidi i lidské obličeje, hlídat narušení sledované zóny a mnoho dalšího. Co ale v kameře není vestavěno, to nikdy umět nebude. Tyto kamery lze velmi dobře použít v úlohách, kde je funkčnost strojového vidění jasná a předem daná. Při řešení vizuálních inspekcí ale obvykle situace takto předem zřejmá není. Nikdy si nemůžeme být jistí, jakou veškerou funkčnost budeme při řešení úlohy potřebovat. I přes velký pokrok v obecných i signálových procesorech je výpočetní výkon inteligentních kamer hodně limitován. V průmyslové automatizaci často potřebujeme kamery, které do počítače dodají maximálně kvalitní obraz. V počítači pak již máme výkonné vícejádrové procesory, dostatek paměti a především vysoce paralelní grafické procesory s mohutným výkonem v plovoucí řádové čárce. Proto vyrábíme pouze kamery poskytující syrová obrazová data. Obraz není v kameře nijak transformován, vyvažován, interpolován ani není nijak komprimován. Kamery se vyznačují také nízkým šumem a značným rozsahem expozičních časů. V prostředí systému Control Web a VisionLab je pak k dispozici mnoho nástrojů pro práci s obrazem. Mnoho funkcí využívá grafické procesory, bez jejichž mohutného výkonu by některé úlohy nebyly v reálném čase řešitelné.

Průmyslová kamera DataCam

Průmyslová kamera DataCam

• Vaše společnost vyvíjí mimo jiné speciální kamery pro snímání extrémně slabých zdrojů světla. Kde všude se dají využít?

Troufnu si říci, že v této oblasti jsme nyní nejlepší na světě. Kamery se používají ve vědě a výzkumu, a především v astronomii. Zkrátka všude tam kde jednou za čas přiletí nějaký foton a my chceme mít z těchto fotonů hezký obraz. Zde nejen musí mít elektronika kamer minimální šum, ale senzory musí být chlazeny hluboko pod teplotu okolí, abychom omezili i základní temný proud monokrystalu křemíku. Dodáváme také velmi komplexní software pro řízení kamer a zpracování obrazu, který je k dispozici zdarma.

• Jak do vašeho oboru zasáhl rozmach umělé inteligence? Jaký očekáváte vývoj?

Díky veřejně přístupným velkým jazykovým modelům a generátorům obrázku je nyní umělá inteligence velmi populárním tématem. V našem oboru se nástroje již dlouho kontinuálně vyvíjejí a asi nelze čekat nějaký náhlý revoluční zvrat. Např. v systému Control Web je již mnoho let autorům aplikací k dispozici neuronová síť, o které jsme předpokládali, že ji čeká velká budoucnost a že se žádná aplikace bez této umělé inteligence neobejde. Jenže realita je jiná, pro autory automatizačních a digitalizačních systémů je fakt, že i učení sítě by mělo být jejich prací natolik odrazující, že se v převážné většině těmto technologiím raději vyhýbají. Rychleji se asi bude rozvíjet používání AI ve vizuálních inspekcích, kde lze využít hluboké sítě již předučené pro nějaký úkol, např. pro hledání hledání povrchových a hranových vad povrchů snímaných kamerou. I zde ale zůstává důležitá role systému Control Web, jako prostředí pro strojové vidění, které zajišťuje integraci aplikací do informačních a digitalizačních systémů podniku.

• Mnoho odvětví se dnes potýká s nedostatkem pracovní síly.To by mělo silně nahrávat rychlé modernizaci a automatizaci provozů. Co v tomto procesu firmy brzdí?

Také pozorujeme, že současná nejistá doba s vysokou inflací vede firmy k určité obezřetnosti. Přece jen dlouhodobé investice, ke kterým patří i automatizace výroby, lze trochu posunou do budoucnosti. I tak ale potřeba a vůle firem automatizovat určitě neklesá.

• Jaká je v sektoru průmyslové automatizace konkurence?

V oboru průmyslové automatizace je situace relativně stabilní. Vytvořit v této oblasti nějaký konkurenceschopný produkt je totiž velmi zdlouhavé a drahé. Vstupní bariéra je tak vysoká. Naše produkty jsou tvořeny mnoha miliony řádků zdrojových textů a jejich evoluce již trvá několik desetiletí. V naší oblasti asi nemůže vzniknout startup, který přijde např. s webovou službou, naprogramovatelnou za pár týdnů a ihned dosáhne vysoké tržní kapitalizace. Jak pozorujeme vývoj v našich krajích, tak větším problémem než konkurence je stálé přibývání podniků, u kterých se změnou majitele a jeho národnosti přestává hrát roli kvalita a cena pořizovaných produktů a technologií a rozhoduje jiné, pro nás nepochopitelné, kritérium. Prostor pro české firmy s dodávkami pro průmyslovou výrobu se tak setrvale zmenšuje. Naštěstí tento problém neexistuje u vědeckých a astronomických kamer, které se prodávají po celém světě a nejdůležitějším je u nich technická vyspělost a kvalita, kterou odborná komunita jejich uživatelů dokáže ocenit.

• Všechny vaše produkty vyrábíte v Česku. Jaké to má důvody a v čem je to obtížné?

Hlavním důvodem je asi náš idealismus. Jsme přesvědčeni, že v našem státě a vůbec v Evropě bychom si měli zachovat schopnosti vyrábět technicky vyspělé výrobky. Jistě bychom více vydělali, kdybychom si strojírenské i elektronické komponenty nechali vyrábět v Číně, zatím ale vzdorujeme. Je smutné pozorovat, jak se Evropa postupně připravuje o svoji vědu, techniku a průmysl.

• Proč by si firmy měly kupovat české technologie namísto těch z dovozu, které mohou být levnější?

Neměly, to bychom byli stejní jako naši sousedé, kteří to tak dělají. Národní původ by rozhodovat neměl, ale jistě bychom neměli nákupem produktů podporovat totalitní diktatury. Důležitý by měl být poměr mezi kvalitou a cenou a především kvalita a technická vyspělost samotná, a nikoliv národní uvědomělost majitele podniku. Nutno ale říci, že u českých majitelů firem s tímto žádné problémy nejsou, ty obvykle začnou až po změně majitele a jeho národnosti.

Rozhovor byl redakčně upraven, aby se vešel na stránku přílohy Hospodářských novin

Rozhovor byl redakčně upraven, aby se vešel na stránku přílohy Hospodářských novin

Společnost Moravské přístroje a.s. od roku 1990 vyvíjí a dodává unikátní technologie v oblastech programového vybavení a elektroniky. Věnuje se také vývoji softwarového systému strojového vidění a vyrábí průmyslové kamery. Klíčovým produktem je programové prostředí Control Web pro snadnou tvorbu aplikací. Se systémem Control Web můžete vytvářet aplikace zdarma. Při vývoji, testování a údržbě aplikací nemusíte nic platit. Pouze si stáhněte vývojové prostředí ze serveru www.mii.cz. Nejste-li nuceni používat výhradně německé produkty, může být Control Web značným přínosem pro jednoduchost a efektivitu vývoje i pro výslednou kvalitu a spolehlivost aplikací.

 
 | O společnosti | Produkty | Podpora | Stažení software | Stažení dokumentů | 
Moravské přístroje, a.s., Masarykova 1148, Zlín-Malenovice, 76302